Windows 11 hatası, uygulamaları bozdu! İşte çözümü
 1. Anasayfa
 2. Haber

Windows 11 hatası, uygulamaları bozdu! İşte çözümü

0

Geçen sene Ekim ayında küresel olarak piyasaya sürülen Windows 11, bazen kullanım deneyimini olumsuz etkileyen sorunlarla gündeme geliyor. Son olarak bilgisayarın önyükleme esnasında 40 dakika boyunca takılmasına neden olmuştu ve Nisan ayında çıkan KB5012643 numaralı güncellemeyle bu düzeltilmişti.

Ancak aynı güncellemenin bir başka soruna yol açtığı ortaya çıktı. Microsoft’un açıklamasına göre, Windows 11’in 21H2 sürümü için yayınlanan KB5012643 güncellemesinden sonra, .NET Framework 3.5 tabanlı bazı uygulamaların çalışmasında sorun olabilir veya hiç açılmayabilir. Şirket bunun çözümünü de açıkladı.

Son Windows 11 güncellemesini kaldırınca düzeliyor

Söz konusu hata, Windows Communication Foundation (WCF) ve Windows Workflow (WWF) bileşenleri gibi .NET Framework 3.5’teki belirli isteğe bağlı bileşenleri kullanan uygulamaları etkiliyor.

Bilgisayarınızdan Ayarlar’ı açın ve Windows Update bölümüne girip “Güncelleştirmeleri denetle” butonuna tıklayın. Eğer KB5012643 sürüm numarasına sahip bir güncelleme geldiğini görüyorsanız, şimdilik yüklemeyin. Microsoft, uygulamaların çalışmasına engel olan sorunu kısa sürede düzelteceğini belirtiyor.

KB5012643 güncellemesi bilgisayarınıza yüklenmişse, kaldırarak sorunu geçici olarak çözebilirsiniz. Bunun için Windows Update’deki “Güncelleştirme geçmişi” bölümüne girin ve “Güncelleştirmeleri kaldır” seçeneğine tıklayın. Ardından açılan ekranda KB5012643’ü bulun ve “Kaldır” butonuna basın.

KB5012643’ü kaldıramazsanız, Windows Özellikleri’nde .NET Framework 3.5’i ve Windows Communication Foundation’ı yeniden etkinleştirerek de bu sorunu çözebilirsiniz. Bilgisayarın arama kutusuna “Windows özelliklerini aç veya kapat” yazarak ulaşacağınız penceredeki “.NET Framework 3.5” kutucuğunu işaretleyin ve Tamam’a basın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda problem geçici de olsa düzelecektir. Peki ya sizler aynı sorunu yaşadınız mı? Deneyimlerinizi yorumlarda veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/windows-11-hatasi-uygulamalari-bozdu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir