Windows 11, ZIP, 7z ve TAR Dosya Arşivleri Oluşturma İmkanı Sağlayacak
 1. Anasayfa
 2. Haber

Windows 11, ZIP, 7z ve TAR Dosya Arşivleri Oluşturma İmkanı Sağlayacak

0

Microsoft, kısa zaman önce yayınladığı Windows 11 Build 25992 güncellemesiyle birlikte dosya sıkıştırma tarafında bazı yenilikler sundu. Build 25992, herhangi bir dosyaya sağ tıklandığında zip, .7z ve .tar formatlarında yerel olarak arşiv oluşturma imkanı tanıyor. Bu özellik ilk olarak Build 2023 geliştirici konferansı sırasında tanıtıldı ve şimdi Insider Programındaki bazı kullanıcılara sunuluyor.

Windows kullanıcıları genellikle arşiv oluşturmak, sıkıştırma yapmak için üçüncü taraf uygulamalar kullanıyordu. Microsoft yakında bu alışkanlığı da değiştirecek. Windows 11 önizleme sürümlerinde ekstra bir yazılım olmadan arşiv oluşturabiliyoruz. Bunun için Dosya Gezgini’nde dosyaya sağ tıklamamız, Sıkıştır dedikten sonra arşiv biçimini seçmemiz yeterli. Böylelikle seçilen dosya tercih ettiğiniz formatta otomatik olarak arşivlenecek.

Daha önce önemli bir adım daha atılmıştı. Windows 11, en son isteğe bağlı güncellemeyi (KB5031455) indirip yüklerseniz .rar, .7z, .tar, .tar.gz, .tar.bz2, .tar.zst, .tar.xz, .tgz, .tbz2, .tzst ve .txz dahil olmak üzere çok sayıda format ile dosya görüntülemeye izin veriyor. Bunun yanında, gelecekteki başka bir güncellemeyle arşiv dosyaları oluşturabileceksiniz.

Bahsettiğimiz gibi bu özellik şu anda önizleme sürümlerinde test ediliyor. Son kullanıcılara ulaşması da fazla zaman almayacaktır. Şu anda ZIP’e ek olarak 7-zip ve TAR arşivleri oluşturulabiliyor; RAR ise şu an için görünürde yok.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir