1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Windows, Apple Vision Pro çıkmadan havlu attı!

Windows, Apple Vision Pro çıkmadan havlu attı!
Windows, Apple Vision Pro çıkmadan havlu attı!
0

Artırılmış gerçeklik pazarında rekabet hızla büyürken, Microsoft’tan dikkat çeken bir duyuru geldi. Teknoloji devi, Windows Mixed Reality platformunu kapattığını açıkladı. Bu hamle, Windows’un VR ve AR pazarından resmen çekildiği anlamına geliyor.

Windows Mixed Reality neden kapatıldı?

Microsoft, kullanımdan kaldırılan Windows özellikleri listesine Mixed Reality’i ekledi. Bu da karma gerçeklik ile çalışan cihazların sonuna işaret ediyor. Mixed Reality Portal uygulamasında ve SteamVR’da Windows Mixed Reality kullanıldığını hatırlatalım.

steamvr artik openxr standardini destekleyecek

Windows Mixed Reality, Microsoft’un VR oyunlarına, uygulamalarına ve deneyimlerine erişim platformuydu. 2017 yılında piyasaya sürülen platform Acer, Dell, Lenovo, Asus ve HP gibi üreticilerin VR/AR cihazlarını Windows 10’a entegre etmesini sağlıyordu.

Microsoft, Mixed Reality özelliğinin kullanımdan kaldırıldığını ve Windows’un ilerleyen bir sürümünde kaldırılacağını belirtti. Bu hamle ile Microsoft, Meta Quest ve Apple Vision Pro’nun rekabet edeceği pazardan çekilmiş oldu.

Teknoloji devinin son yıllarda VR çalışmalarını azaltmaya başladığını belirtelim. Örneğin, HoloLens’in geliştiricisi Alex Kipman, şirketten beklediği ilgiyi göremediğini söyleyerek ayrıldı. Şirket ayrıca karma gerçeklik bölümlerine ait çoğu çalışanını işten çıkardı. AltspaceVR isimli sosyal VR uygulamasında da desteğini çekti.

meta quest 3 ozellikleri fiyati2

Microsoft’un kurumsal odaklı HoloLens 2 gözlüğü ise destek almaya devam edecek. SteamVR’ın geleceği ise şimdilik belirsiz. Valve’ın farklı bir platforma geçiş yapacağı veya kendi arayüzünü geliştireceği düşünülüyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/windows-mixed-reality-iptal

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir