Yandex, Batı yaptırımlarına dayanamadı: İki büyük hizmeti sattı!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Yandex, Batı yaptırımlarına dayanamadı: İki büyük hizmeti sattı!

0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali sonrasında hem Rusya devletine hem de Rusya merkezli şirketlere çeşitli yaptırımlar uygulandı. Bu yaptırımların ortasında kalan teknoloji devi Yandex ise iki büyük işini sattığını açıkladı.

Yandex ve VK arasında sessiz sedasız şekilde gerçekleştirilen yeni anlaşma, Yandex’in dijital haber akışını ve blog hizmetini içeriyor. Yandex.News ve Yandex.Zen’in VK’ya satılacağını söyleyen Rusya merkezli teknoloji şirketi, çalışanlarını batılı ülkelere kaybetmenin korkusunu yaşıyor.

Yandex News ve Yandex Zen VK’ya satıldı

24 Şubat tarihinde başlayan Ukrayna krizi, Rusya’daki teknoloji şirketlerini de zora sokmaya başladı. Yandex News ve Yandex Zen için VK ile anlaştığını duyuran Yandex, Batı yaptırımları sonrasında dikkat çeken değişiklikler uyguluyor.

Rusya merkezli şirketin iki büyük hizmetinden biri olan Yandex News farklı kaynaklardan haber akışı gösterirken, Yandex Zen ise blog yazarları ve dijital medya kuruluşları tarafından kullanıcılara özel blog sunma fırsatı sunuyor.

Yandex’in iki medya hizmetini satmak için harekete geçmesinin ana nedenleri arasında “değişen ekonomik koşullar” ve “sermaye konusundaki sıkıntılar” bulunduğu ifade edildi. Şirketlerden gelen ortak açıklamada, anlaşmanın ana şartlarının belirlendiği, ancak kamuya açıklanmayacağı aktarıldı. Yandex News ve Yandex Zen satışı, düzenleyici makamlarına gönderilmiş durumda.

Ortaya çıkan iddialara göre VK-Yandex anlaşması için görüşmeler Mart ayından bu yana devam ediyor. Fakat anlaşma, Kremlin’den gelen emirle ertelenmişti.

Yandex’in iki büyük operasyonunu satmasının ardından, şehir lojistiğine ve arama motoruna daha fazla yatırım yapacağı ifade edildi. Ayrıca Batı yaptırımları sonrasında, çalışanlarını elinde tutmak için çaba göstereceği de aşikar.

VK; Mail.ru e-posta hizmeti, VKontakte ve Odnoklassniki isimli sosyal medya platformlarını, Delivery Club adlı yemek dağıtım hizmetini ve diğer küçük projeleriyle Rusya’nın en büyük ikinci teknoloji şirketi konumunda. Ayrıca VK CEO’su Vladimir Kirienko’nun, Rusya Başkanı Vladimir Putin’in Yardımcısı Sergei Kirienko’nun oğlu olduğunu hatırlatalım.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/yandex-vk-satis-anlasmasi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir