1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Yapay zekaya telif engeli!

Yapay zekaya telif engeli!
Yapay zekaya telif engeli!
0

Artık gündelik hayatımızın her yerine kolayca sızan yapay zeka, denetlenecek. Yapay Zeka Temel Modeli Şeffaflık Yasası, yapay zeka modellerinin eğitim için telif hakkı olan verilerin kullanılıp kullanılmadığını netleştirmeyi amaçlıyor. Bunun için de yeni yasa tasarısı kapsamında yapay zeka şirketlerinin, telif hakkıyla korunan eğitim verilerini açıklaması gerekecek. İşte detaylar…

Yapay Zeka Temel Modeli Şeffaflık Yasası, yapay zeka şirketlerini telif yönünden denetleyecek!

Yapay zeka gün geçtikçe gelişiyor. Gelişmesi için ise büyük eğitim verilerini kullanması gerekiyor. Ancak bu durum bazı etik problemleri de beraberinde getiriyor. Bu soruna Avrupa Birliği bir çözüm üretiyor. Avrupa Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) ile birlikte çalışacak. Ayrıca eğitim verilerinin şeffaflığını raporlamak için kurallar oluşturacak. 

yapay zeka sirketleri telif yonunden denetlenecek

Temel modelleri oluşturan şirketlerin, eğitim verilerinin kaynaklarını açıklamaları gerekiyor. Bununla birlikte verilerin çıkarım süreci sırasında nasıl saklandığını raporlamalı. Ayrıca modelin sınırlamalarını veya risklerini de açıklamaları gerekiyor. Bununla birlikte modelin NIST’in planlanan Yapay Zeka Risk Yönetimi Çerçevesi ve diğer federal standartlarla nasıl uyumlu olduğunu belirtmeli.

Bu durum yapay zeka modellerini eğitmek ve çalıştırmak için kullanılan hesaplama gücü hakkında bilgi sağlayabilir. Ayrıca tasarı, yapay zeka geliştiricilerinin, modelin tıbbi veya sağlıkla ilgili sorular, biyolojik sentez, siber güvenlik, seçimler, polislik, mali kredi kararları, eğitim, güvenlik ve diğer konularla ilgili yanlış veya zararlı bilgiler sağlamasını önleyecek.

Yapay zeka çalışmalarının başı telif ile dertte. Bu sorun yüzünden yapay zeka şirketlerine birçok dava açılıyor. Bu yasa tasarısı, telif hakkıyla ilgili veri şeffaflığının önemini vurguluyor. 

Tasarıda, “Kamuoyunun yapay zekaya erişiminin artmasıyla birlikte, telif hakkı ihlaline ilişkin davalarda artış oldu. Bu da kamuoyunun vicdanını yaraladı. Vakıf modellerinin kamu tarafından kullanılması, kamuoyuna sayısız örneğin yanlış, kesin olmayan veya önyargılı bilgiler sunulmasına yol açtı.” ifadeleri yer alıyor.

yapay zeka

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/yapay-zeka-sirketleri-telif-yonunden-denetlenecek

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir