YouTube, reklam engelleme kararı yüzünden yasaklanabilir!
 1. Anasayfa
 2. Haber

YouTube, reklam engelleme kararı yüzünden yasaklanabilir!

0

YouTube geçtiğimiz aylardan bu yana kullanıcılardan reklam engelleyicilerini kapatmalarını isteyen bildirimler gösteriyor. Son günlerde ise YouTube’da reklam engelleyiciyi devre dışı bırakmak zorunda hale geldi. Ancak bazı kullanıcılar YouTube’a veri gizliliği üzerinden dava açtı.

YouTube’un reklam engelleyici uzantıları takip etmesi yasal mı?

YouTube’un, reklam engelleme yazılımlarını tespit etmek için kullanıcılar gözlemlediği iddia edildi. Bu durumun ise veri güvenliğine karşı suç olduğu ve şirketin incelenmesi gerektiğine karar verildi. Gizlilik danışmanı tarafından açılan dava, sosyal medya platformları için emsal teşkil edebilir.

Alexander Hanff isimli davacı, YouTube’un kullandığı komut dosyalarının Avrupalı kullanıcıları yasa dışı şeklinde gözetlediğini ortaya koydu. İrlanda Veri Koruma Komisyonu’na bilgilendirmede bulunan Hanff, veri güvenliği istismarı yasalarına dayanarak şikayette bulundu.

Bilmeyenler için YouTube, web sitesinde kullanıcıların reklam engelleyici uzantıların yüklü olup olmadığını kontrol eden bazı komut dosyaları çalıştırıyor. Reklam engelleyici bulunursa platforma erişimi kısıtlanıyor veya uzantıların devre dışı bırakılması isteniyor.

Hanff ise bu uygulamanın, veri toplama için izin alınmasını gerektiren AB gizlilik yasalarını ihlal ettiğini savunuyor. YouTube’un reklam engelleme tespit dosyalarını bir tür casus yazılım olarak değerlendiriyor.

youtube özelliği, youtube mola ver, gençlerin ekran süreleri

Gizlilik danışmanı, suç duyurusuyla birlikte hem Google’ı hem de Meta’yı hedef almış durumda. Düzenleyicilerin, Avrupa’nın gizlilik kurallarını teknoloji şirketlerine karşı düzgün şekilde uygulaması gerektiğinin altını çizdi.

Siz YouTube reklam engelleyici yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/youtube-reklam-engelleyici-dava

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir