AMD’den oyunculara müjde: ‘Ekstrem’ mobil işlemci geliyor
 1. Anasayfa
 2. Haber

AMD’den oyunculara müjde: ‘Ekstrem’ mobil işlemci geliyor

0

AMD, oyuncu laptopları pazarındaki hakimiyetini artırmak istiyor. Orta sınıf dizüstü oyun bilgisayarlarında başarı elde eden şirket, şimdi de ‘Dragon Range‘ kod adlı yeni bir mobil CPU üzerinde çalışıyor. Yeni işlemci ailesi, 2023 gibi erken bir tarihte satışa sunulabilir.

AMD geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği bir toplantıda, mobil CPU yol haritasında değişiklik yaptığını açıkladı. Planlarda olmayan “Dragon Range” kod adlı işlemci serisi, 2023 tarihinde “ekstrem oyun laptoplarına” güç verecek.

Ekstrem oyuncu laptoplarına özel AMD Dragon Range CPU

AMD, 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin kazanç raporunun ardından beklenmedik bir lansman gerçekleştirdi. Şirketin son açıklaması, Dragon Range ismindeki mobil CPU üzerinde çalıştığını ortaya koydu. Açıklamaya göre Dragon Range, şimdiye kadarki en yüksek çekirdek ve iş parçacığı sayısına sahip olacak.

Daha önceki Ryzen işlemcilerinde daha çok orta segment (ince ve hafif) dizüstü bilgisayarlara yönelen AMD, radarını oyunculara çevirmiş durumda. Açıklamaya göre bu mobil CPU, 20 mm’den kalın oyun dizüstü bilgisayarlarını hedefliyor.

Dragon Range, geçtiğimiz Ocak ayında CES 2022’de resmileştirilen Zen 4 mimarisi üzerine inşa edilecek. Hatırlayacağınız üzere AMD, etkinlikte Raphael kod adlı Ryzen 7000 serisini duyurmuş ve 2022’nin sonunda pazara çıkacağını söylemişti.

AMD Teknik Pazarlama Direktörü Robert Hallock, Dragon Range için hazırlanan sunumda, “bir mobil oyun CPU’su için şimdiye kadarki en yüksek çekirdek, iş parçacığı ve önbelleğe” sahip olacağını iddia etti. Ayrıca Dragon Range; DDR4 ve PCI Express 5 destekleyecek ve 55 watt’tan fazla güç tüketecek.

Dragon Range’e ek olarak “Phoenix” isimli bir mobil CPU daha paylaşıldı. Yine 2023 yılında pazara sunulacağı ifade edilen bu işlemcinin, daha ince ve hafif oyun dizüstü bilgisayarlarına hitap edeceği aktarıldı.

Peki siz AMD Dragon Range ve Phoenix mobil CPU’ları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/amd-dragon-range-mobil-cpu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir