1. Anasayfa
 2. Akıllı Telefon
Trendlerdeki Yazı

iPhone 16 işlemcisi için iOS 18’de önemli sızıntı!

iPhone 16 işlemcisi için iOS 18’de önemli sızıntı!
iPhone 16 işlemcisi için iOS 18’de önemli sızıntı!
0

Apple, Eylül ayında iPhone 15 serisiyle karşımıza çıktı. Lansman günü öncesi bile yani yeni modeller tanıtılmadan iPhone 16 sızıntıları düşmeye başlamıştı. Şimdi ise iPhone 16 ve Pro işlemcisi için önemli bir sızıntısı ortaya çıktı. Buna göre iki model arasında dönemsel işlemci farkı kalmayacak. Aslında bu bilgiler daha önce de ortaya çıktı. Ancak ilk defa iOS 18 kodlarında önemli bir detay karşımıza çıktı.

iOS 18 kodlarında iPhone 16 işlemcisi için A18 sızıntısı

Bildiğiniz gibi Apple, iPhone 14 serisiyle birlikte temel modellerde bir önceki senenin işlemcisini kullanmaya başladı. Bu alışkanlığı iPhone 15’te de devam eden firma, iPhone 16 ile bu inadını kıracak gibi görünüyor. Bu anlamda geliştirme aşamasında olan erken beta sürecindeki iOS 18 kodlarında ilginç bilgiler ortaya çıktı.

Buna göre iPhone 16, 16 Plus, Pro ve Pro Max modellerinde A18 işlemcisi yer alacak. İşletim sisteminde t8140 yani Tahiti kod adlı A18 işlemcisi tüm modellerle eşlettirilmiş durumda. Buna göre D47 iPhone 16,
D48 iPhone 16 Plus, D93 iPhone 16 Pro ve D94 iPhone 16 Pro Max modeli için seçilen kodlar. Bu anlamda iPhone 16, dört model olarak karşımıza çıkacak. Buna karşın halen iPhone 16 Ultra için de söylentiler ortadan kalkmış değil. Bu anlamda kodlarda yer almasa da modelin gelme ihtimali hala var.

iPhone 16 işlemcisi, A18, iPhone 16 pro, ios 18
Tahminler, Apple’ın iPhone 16 için A18, Pro modeller için A18 Pro işlemcisi kullanacağı yönünde

Her ne kadar bu yeni işlemci tüm modellere gelecek olsa da bu sene olduğu gibi Pro modellerde farklılaşmış bir A18 karşımıza çıkma ihtimali de var. Bildiğiniz gibi Apple, iPhone 15 Pro modellerinde A17 Pro işlemcisine yer verdi. Yine Pro takısı olan bir işlemcinin karşımıza çıkması da olası.

Peki ama Apple, neden iki senelik stratejisini değiştiriyor? Her ne kadar bu bilgi kesin olmasa da strateji değişikliğinin altında satış rakamlarının olma ihtimali yüksek. Apple için iPhone 15 satışları beklentinin altında kaldı. Bunun temel sebeplerinden birisi ise temel modelle Pro modelleri ile arasındaki özellik uçurumunun artması gösteriliyor.

Hem işlemci performansı hem de kamera ve yeni özellikler anlamında gelişimler, kullanıcıları temel modelden uzaklaştırmışa benziyor. Apple bu anlamda iPhone 16 işlemcisi ile bu anlayışı değiştirmenin peşinde. Yine daha önce ortaya çıkan eylem düğmesinin her modele gelmesi de bu anlamda önemli bir ipucu.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/iphone-16-islemcisi-a18-ios-18-sizinti

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir