1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Kia EV9 tanıtıldı! İşte fiyatı ve özellikleri

Kia EV9 tanıtıldı! İşte fiyatı ve özellikleri
Kia EV9 tanıtıldı! İşte fiyatı ve özellikleri
0

Kia, elektrikli otomobil alanında sektörde konumunu geliştirmeye devam ediyor. Tam elektrikli modelleri EV6 ve Niro EV’nin ardından, şimdi de EV9 ile pazara giriyor. Peki bu araç neler sunuyor? İşte Kia EV9 fiyatı ve özellikleri…

Kia EV9 tanıtıldı! Neler sunuyor?

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Hakkı Alkan (@hakki_alkan)'in paylaştığı bir gönderi

Anadolu Grubu markalarından Kia, tam elektrikli modelleri EV6 ve Niro EV’den sonra bu yılın başında ülkemizde satışa sunulan EV9’u düzenlediği etkinlikle tanıttı. 1.600 Yıllık tarihi Şerefiye Sarnıcı’nda düzenlenen etkinliğe Kia Türkiye yetkilileri ve aracın Türk tasarımcısı Berk Erner de katıldı.

Kia EV9 fiyatı ve özellikleri

Kia’nın gelecek vizyonu hakkında bilgi veren Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel şunları söyledi:

“2022 yılından bu yana küresel ölçekte piyasaya çıkan elektrikli otomobillerimizi Türkiye’ye getiriyoruz. Daha önce EV6 ve Niro EV’nin satışına başlamıştık. Bu yıl yeni elektrikli amiral modelimiz EV9’u ülkemize getirdik.

E segmentinde bulunan ve sahip olduğu özelliklerle performans, tasarım ve teknoloji özelinde üstün nitelikleriyleöne çıkan EV9’un elektrikli SUV sınıfında ezber bozacağını düşünüyoruz. Bu özel modelimizi tanıtmak için de markamızın geçmiş tecrübesini ve gelecek vizyonunu yansıtan bu tarihi mekânı tercih ettik.

Karbon nötr hedeflerine ulaşılması için otomotiv sektörüne ciddi sorumluluk düşüyor. Bu anlamda markaların da yatırımları var. 2020 yılında duyurduğumuz Plan S stratejisi kapsamında 2030 yılına kadar 14 elektrikli model geliştireceğiz. EV6 ve Niro EV, bu stratejinin ilk otomobilleri. EV9 ile stratejimiz doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Elektrikli otomobiller hayatımızda giderek daha fazla yer alacak.

Bunu ülkemizdeki elektrikli otomobil satış adetlerine baktığımızda da görüyoruz. 2022 yılında ülkemizde toplam binek satışlarda elektrikli otomobillerin oranı yüzde 1 seviyesindeyken 2023’te yaklaşık yüzde 7’ye ulaştı. Buna elektrik destekli araçları da dahil ettiğimizde oran neredeyse yüzde 20’lere ulaşıyor. Biz de yatırımlarımızı bu stratejiye göre yapıyoruz.

“Otomobil tasarlamak benim hayalimdi. 10 yıldır bu alanda çalışıyorum ve Kia EV9 gibi bir aracı tasarlamak benim için oldukça gurur verici. Geçen yılın son çeyreğinde görücüye çıkan EV9’un beğeniyle karşılandığını görmek de sonraki tasarımlar için bana motivasyon kaynağı oluyor.

Kia’nın tasarım felsefesi olan ‘Zıtlıkların Birleşimi’ni EV9’un her detayında görebilirsiniz. Hem tasarımı hem teknolojisi hem performansı hem de donanımıyla EV9’un çok başarılı olacağını düşünüyorum.”

Kia EV9 fiyatı ve özellikleri

Yeni Kia EV9, hem arkadan itişli hem de dört çeker (AWD) versiyonlarıyla satışa sundu. Arkadan itişli versiyon, 149.5 kW güç, 350 Nm tork ve 563 km’ye kadar WLTP menzile sahip. Dört çeker versiyon ise her biri 141 kW güç üreten iki elektromotorla 505 km menzile sahip.

800 volt ultra hızlı şarj özelliğiyle gelen yeni EV9, 15 dakikada arkadan itişli versiyonunda 249 km’ye, dört çeker versiyonunda ise 226 km’ye kadar menzil sunuyor. Dolayısıyla 99.8 kWh kapasiteli bataryasının hızlı şarj ile kısa sürede dolduğunu söyleyebiliriz.

Kia EV9 fiyatı ve özellikleri

Altı ve yedi koltuklu seçenekleri bulunan EV9’un iç mekanı, deri döşemelere ve geri dönüştürülmüş malzemelere sahip. İkinci sıra koltuklarda döner koltuk veya relaxation özellikleri isteğe bağlı olarak sunulurken, dijital yan aynalar, elektrikli kapı kolları, soğutmalı koltuklar ve panoramik ekran gibi yeniliklerle birlikte geliyor.

Kia EV9, 5,015 mm uzunluğu, 1,980 mm genişliği ve 1,780 mm yüksekliği ile bugüne kadar üretilen en geniş binek otomobiller arasına girmeyi başarıyor. Bagaj hacmi de kullanıcılara geniş depolama alanları sunuyor. Özellikle arkadan itişli versiyonda 828 litre olan arka bagaj hacmi dikkat çekiyor.

Kia EV9 fiyatı ve özellikleri

Türkiye’de satışa sunulan Yeni Kia EV9’un başlangıç fiyatı 4 milyon 20 bin TL. Dört çeker modeli ise 4 milyon 950 bin TL.

Kia EV 9 motor özellikleri

MotorArkadan İtişli VersiyonDört Çeker (AWD) Versiyon
Elektromotor Gücü149.5 kW141 kW (Her Bir Elektromotor)
Maksimum Tork350 Nm350 Nm (Her Bir Elektromotor)
Hızlanma (0-100 km/s)9.4 saniye5.3 saniye (GT-Line versiyonu)
Maksimum Hız185 km/s200 km/s (GT-Line versiyonu)
Tamamen Elektrikli Sürüş Menzili (WLTP)563 km505 km

Kia EV 9 batarya özellikleri

Batarya
Kapasite99.8 kWh
Şarj Süresi
(800V Ultra Hızlı Şarj ile)
15 Dakikada: 249 km (Arkadan İtişli)
15 Dakikada: 226 km (Dört Çeker – AWD)

Kia EV 9 tasarım özellikleri

Boyutlar
Uzunluk5,015 mm
Genişlik (GT-Line)1,980 mm
Yükseklik1,780 mm
Aks Mesafesi3,100 mm

Kia EV 9 iç mekan özellikleri

İç Mekan
Koltuk SeçenekleriAltı ve Yedi Koltuklu
Döşemeler ve DetaylarDeri, Geri Dönüştürülmüş Malzemeler
Döner Koltuk veya Relaxation Özellikleri (İsteğe Bağlı)Evet
Dijital Yan AynalarEvet
Elektrikli Kapı KollarıEvet
Soğutmalı Koltuklar (Birinci ve İkinci Sıra)Evet
Panoramik EkranEvet
Bagaj HacmiArkadan İtişli VersiyonDört Çeker (AWD) Versiyon
Ön Bagaj90 litre
Arka Bagaj (2. Sıra Koltuklar Dik Konumda)828 litre52 litre
Arka Bagaj (3. Sıra Koltuklar Dik Konumda)333 litre

Kia EV9 fiyatı ve özellikleri bu şekilde. Siz bu araç hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/kia-ev9-fiyati-ozellikleri

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir