1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Microsoft Edge 121 Sürümüyle AVIF Desteğine Kavuşuyor

Microsoft Edge 121 Sürümüyle AVIF Desteğine Kavuşuyor
Microsoft Edge 121 Sürümüyle AVIF Desteğine Kavuşuyor
0

Microsoft, birkaç gün önce Edge 121’i Beta kanalında yayınlamıştı. Sürüm notlarında belirtilenlerin yanı sıra, Edge tarayıcı 121 sürümüyle beraber sonunda AVIF görüntü desteğine kavuşuyor.

Microsoft’un Edge tarayıcısı için AVIF desteği sunması epey bir zaman aldı. Bu desteğin geleceğine dair ilk izler 2023 Şubat ayına dayanıyor. Google’ın 2020’de Chrome 85 sürümünü piyasaya sürmesiyle Chrome AVIF için uyumlu hale geldi. Firefox ise Ekim ayının sonunda AVIF desteğine kavuştu.

Resmi web sitesinden en son Beta sürümünü indirerek Microsoft Edge’de AVIF desteğini deneyebilirsiniz. Tarayıcınızın AVIF’yi destekleyip desteklemediğini kontrol etmek için de AVIF Test sitesini kontrol edebilirsiniz.

AVIF kısaca, Alliance of Open Media tarafından geliştirilen yeni bir görüntü formatıdır. İlk örneği 19 Şubat 2019 tarihinde görülmüştü. AVIF, daha iyi sıkıştırma verimliliği ve görüntü kalitesi sunmak için AV1 codec bileşenini ve HEIF konteynerini kullanıyor. Başka bir deyişle AVIF görüntü formatı diskte diğerlerine nazaran çok daha az yer kaplıyor. Windows 10 ve 11 zaten AVIF’i destekliyor.

Microsoft, Edge 121’i 25 Ocak 2024 tarihinde yayınlamayı planlıyor. Sürüm 121’deki diğer değişiklikler arasında yeniden işlenmiş bir güncelleme deneyimi de mevcut. Şirket bu güncelleme deneyiminin keşfedilebilirliği artırmasını amaçladığını belirtiyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir