1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Milyonlarca Honda hırsızlık tehlikesi altında!

Milyonlarca Honda hırsızlık tehlikesi altında!
Milyonlarca Honda hırsızlık tehlikesi altında!
0

Milyonlarca Honda markalı otomobil, hırsızlık tehlikesi ile karşı karşıya. Buna göre 2012 ve 2022 yıllları arasında üretilen Honda Accord, Civic ve C-RV modelleri hırsızların hedefi hâline gelebilir. Bu durumdan diğer marka araçların da etkilenebileceği belirtiliyor.

Honda modellerinde uzaktan kumanda tehlikesi

Güvenlik araştırmacıları, aracın anahtarlarnndaki bir güvenlik açığı nedeniyle hırsızların hedefi hâline gelebileceğini ortaya koydu. Hırsızlar sadece bir telsiz yardımı ile araçların kapılarını açabiliyor ve motoru çalıştırabiliyor.

Araştırmacılar, Rolling-PWN adını verdikleri güvenlik açığını The Drive ile birlikte ortaya koydu. Buna göre anahtarsız giriş sistemlerinin çoğunda kullanılan ‘Rolling Code’ sisteminde bir hata tespit edildi. Ekip, anahtara kapıyı açmak için her basıldığında, araca erişim sağlamak için belirli kodların çalışma ihtimalinin arttırıldığını tespit etti.

Ekip, araç içindeki alıcının bir “kayan kod penceresi” ile çalıştığını belirtiyor. Düğmeye her basıldığında, yuvarlanan kod senkronizasyon sayacı çalışıyor ve böylece belirli komutlar ardışık bir sırayla gönderiliyor. Bu sayede hırsızlar kendi kodlarını senkronize edebiliyor ve araca erişmek için kullanılabilecek komutlara ulaşabiliyor.

Araştırmacılar, belirli bir araç markasına sahip herkesin risk altında olabileceğini belirtiyor. Ayrıca tehdidin diğer markaların araçlarını etkileyebileceği ve Honda’nın şu anda bir çözüme sahip olmadığı belirtiliyor. Hatta markanın bu sorunu fark etmediği iddia ediliyor.

Honda CR V

Araştırmacılar, Japon üreticiye bir rapor sunmaya çalıştıklarını ancak bunun için uygun bir yol bulamadıklarını dile getirdi. Ardından Honda Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçtiklerini belirten ekip Honda’dan olumsuz yanıt aldıklarını ifade etti.

Şirketin sözcüsünün konu hakkında şu ifadeleri kullandığı belirtiliyor:

Başvurulan araçlardaki anahtarlar, raporda gösterildiği gibi güvenlik açığına izin vermeyecek Rolling Code teknolojisi ile donatılmıştır… Ayrıca, Rolling Code teknolojisinin bulunmadığına dair kanıt olarak sunulan videolar, iddiaları destekleyecek yeterli açıklıkta değil.

The Drive’ın yaptığı bu araştırmada Honda araçlar büyük bir tehlike altında gibi görünüyor. Ancak markadan yapılan araçlar ise bunun tam tersi yönünde. Peki siz Honda markalı otomobillerin karşılaştığı hırsızlık riski hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/milyonlarca-honda-hirsizlik-tehlikesi-altinda

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir