Bu da oldu: Helikopter ile roket yakaladılar!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Bu da oldu: Helikopter ile roket yakaladılar!

0

Elon Musk’ın kurduğu SpaceX oldukça kısa bir süre içerisinde dünyanın sayılı uzay endüstri şirketleri arasına girmeyi başardı. Hatta şu anda liderlik koltuğunda yer aldığını söyleyebiliriz. Fakat en büyük rakipleri arasında Rocket Lab, ortaya attığı yeni bir fikir sayesinde durumu yakın gelecekte lehine çevirebilir. Bugün yapılan başarılı fırlatma ile de bu yoldaki ilk adımı atmayı başardı.

Rocket Lab, helikopter ile roket yakaladı!

Yeni Zelandalı bir mühendis ve girişimci olan Peter Beck tarafından 2006 yılında kurulan Rocket Lab bugün yeni bir başarıya imza attı. Atmosferin dışına taşıdığı yükü bıraktıktan sonra düşüşe geçen roketi helikopter ile yakaladı.

Gerçekleştirilen bu operasyon sayesinde şirket, Elon Musk’ın en büyük rakiplerinden biri olacağını göstermiş oldu. Zira Musk’ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, operasyon maliyetlerini düşürebilmek için fırlatılan roketlerin tekrar kullanımına olanak sağlıyor.

Bu sayede ufak veya büyük herhangi bir uydu ya da kapsülü uzaya taşımanın maliyeti yüz milyonlarca dolar (roket maliyeti) yerine yalnızca yakıt masrafına indirgeniyor. Tabii SpaceX bu işi başarabilmek için Falcon-9 başta olmak üzere tüm roketlerin yere kendi başına inebilmesini sağlıyor.

Bunun içinde yüksek teknoloji ve yazılım kullanılması gerekiyor. Ayrıca başarılı olana kadar gerçekleştirilen onlarca deneme ve ar-ge masrafı da ayrıca bir yük. Fakat Peter Beck’in ortaya attığı basit bir fikir ile tüm bunlardan kaçınılabiliyor.

Çünkü Beck, roketlerin uzaya kargosunu bıraktıktan sonra dünyaya düşüşe geçtikleri sırasında özel yapım bir paraşüt açmasını ve yine modifiye edilmiş özel bir helikopter ile havadayken yakalanmasını sağlıyor. Bugün ise gerçekleştirilen ilk görevin başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Rocket Lab kurucusu Peter Beck konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Kurtarma ekibi tarafından inanılmaz bir yakalama gerçekleştirildi. Bu eylemin aslında ne kadar zor olduğunu ve pilotların neyi başardığını tam olarak açıklayamıyorum. Uçma şeklinden memnun olmadıkları için bağladıktan sonra serbest bıraktılar. Ama önemli değil. Roket güvenli bir şekilde aşağı indi ve gemi şimdi onu yüklüyor.

Aşağıdaki fırlatma videosunun 52:37 ila 53:55 dakikaları arasında operasyonun gerçekleşme anını izleyebilirsiniz.

SDNShiftdelete.net

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/rocket-lab-helikopter-ile-roket-yakaladi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir