Samsung, akıllı telefon üretiminde bir devri kapatıyor!
 1. Anasayfa
 2. Akıllı Televizyon

Samsung, akıllı telefon üretiminde bir devri kapatıyor!

0

Samsung her yıl birçok akıllı telefon piyasaya sürmesinin yanında, diğer üreticiler için de ekran tedariği sağlıyor. Bugüne kadar iPhone gibi pek çok telefonda Samsung tarafından üretilen ekranların kullanıldığını gördük. Ekran üretiminde epey başarılı olan şirket, bu gücünü televizyonlarında da kullanarak çoğu zaman kullanıcısını memnun ediyor. Ancak bu defa şirket, akıllı telefon sektöründe sarsıntısı hissedilecek bir adım attı.

Samsung, LCD ürettiği tesisi kapatıyor

LCD ekranlar bir dönemin en meşhur ekran teknolojisiydi. Maliyeti ve sunduğu performans arasındaki ilişki gözetilince pek çok üretici, televizyondan telefona kadar her üründe LCD ekran tercih ediyordu. Sonrasında LED teknolojisinin kendini geliştirerek OLED ve AMOLED gibi varyantlara ayrılması, LCD’yi yakın zamanda çıkan pek fazla cihazda görmememizin sebebi olmuştu.

Samsung Display tarafından gelen açıklama, haziran ayı itibariyle LCD üretimini durduracağını ilan ediyor. Şirket, bundan sonra OLED ve QD ekran üretimine odaklanmak istediğini belirtiyor. Zaten uzun zamandır Samsung’un en başarılı olduğu ekran türü OLED ve QD tipleriydi. Son nesil televizyonlarda kullanımına epey sık yer verilen QD teknolojisi, LCD ile kıyaslanamayacak boyutta yüksek kalite sunuyor.

Bununla birlikte, Samsung’un LCD üretiminden kazandığın kârın giderek azalması da ana sebeplerin başında geliyor. Ancak Samsung, 2020 yılındaki pandemiyle LCD ekran fiyatlarının artışa geçtiğini görünce LCD’den kurtulma planlarını ertelemişti.

LCD’yi çok sık görmesek bile IPS LCD teknolojisi hala yaygın olarak kullanılıyor. Yani Samsung her ne kadar üretimi durdurmuş olsa da bu teknolojinin kullanıldığı telefonları ve monitörleri görmeye uzun bir süre daha devam edeceğiz.

https://shiftdelete.net/samsung-akilli-telefon-uretiminde-bir-devri-kapatiyor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir