1. Anasayfa
 2. Donanım
Trendlerdeki Yazı

Samsung, HBM3E belleği tanıttı

Samsung, HBM3E belleği tanıttı
Samsung, HBM3E belleği tanıttı
0

Samsung, daha hızlı yapay zeka eğitimi ve çıkarımı için yüksek kapasiteli HBM3E belleğini tanıttı. Samsung HBM3E 12H DRAM olarak adlandırılan belleği, gelişmiş TC NCF teknolojisi ile birlikte geldi. Belleğin adındaki HBM, “yüksek bant genişliği belleği” anlamına geliyor. Peki diğer detayları neler?

Samsung HBM3E 12H DRAM belleği teknik özellikleri

Ekim ayında Samsung, pin başına 9.8Gbps (ve paket başına 1.2 terabayt) elde edebilen HBM’nin üçüncü neslinin geliştirilmiş bir versiyonu olan HBM3E Shinebolt’u tanıttı.

samsung hbm3e 12h

Belleğin ismindeki 12H, her bir modülde dikey olarak konumlandırılmış yongaların sayısını temsil ediyor. Samsung bu sayede 8H tasarımına kıyasla belleğin boyutunu %50 artırarak 36 GB’ya ulaştı. Ancak, bant genişliği 1.2 terabayt/saniye olarak kalır.

Gelelim TC NCF teknolojisine. Bu, dikey konumlandırılmış yongalarının arasına yerleştirilen malzemenin adı. Samsung, bunu daha ince hale getirmek için çalıştı ve boyutunu 7µm’ye kadar indirmeyi başardı.

Irkçılık sebebiyle Google askıya almıştı: Gemini ne zaman geri geliyor?

Irkçılık sebebiyle Google askıya almıştı: Gemini ne zaman geri geliyor?

Google, ırkçılık tartışmaları nedeniyle kullanımdan kaldırmıştı. Şirket, ‘Gemini ne zaman geri geliyor’ sorusunu yanıtladı.

TC NCF’nin ek bir faydası, soğutmayı iyileştirmeye yardımcı olan gelişmiş termal özelliklere sahip olması. Daha da iyisi, Samsung HBM3E 12H DRAM’da kullanılan yöntem, verimliliği de artırıyor.

Peki bu bellek ne için kullanılacak? Tabii ki de yapay zekâ için. Bildiğiniz gibi yapay zeka modelleri çok fazla RAM gerektiriyor. Geçen yıl Nvidia, yüksek bant genişliği belleği tedarikçileri listesine Samsung’u da ekledi.

Şimdi de şirket bunun için harekete geçmiş görünüyor. Siz HBM3E hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/samsung-hbm3e-bellek-tanitti

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir