Starlink Türkiye’ye mi geliyor? SpaceX’ten kritik açıklama
 1. Anasayfa
 2. Haber

Starlink Türkiye’ye mi geliyor? SpaceX’ten kritik açıklama

0

SpaceX’in uydudan internet hizmeti Starlink ne zaman Türkiye’ye gelecek? SpaceX’in son basın açıklamasında Starlink’in 32 farklı ülkede erişime açık olduğu ifade edildi. Bu ülkelerdeki kullanıcılar SpaceX’e kaydolarak uydudan internetin tadını çıkarabilir.

İlk olarak 2021 yılında erişime açılan uydu internet hizmeti Starlink, 2022’nin Mayıs ayı itibarıyla erişimini 32 ülkeye genişletmiş durumda. Uzay şirketinin son açıklaması, hizmetin “çok yakında” dünya çapında kullanılabilir olacağını ortaya koydu.

SpaceX, Starlink’in kullanılabilirlik haritasını paylaştı. Hizmetin, dünyayı üç aşamalı şekilde (kullanılabilir, bekleme listesi ve yakında) böldüğü gözlemlendi. Açık mavi ülkelerde Starlink bulunuyorken, Türkiye’nin de dahil olduğu lacivert ülkeler ise henüz bekleme listesinde.

Şimdiye kadar 32 ülkedeki kullanıcılara internet erişimi sunduğunu ifade eden SpaceX, mevcut olduğu ülkelerdeki siparişlerin “hemen” işleme alındığını ifade etti. Ancak bu, 100 dolarlık depozitoyu ödemesine rağmen neredeyse bir yıl boyunca hizmet alamayan müşterilerin açıklamalarıyla çelişiyor.

Eylül 2021 döneminde ABD, İngiltere ve Avustralya gibi sadece birkaç ülkede hizmet verebilen Starlink, son olarak Şubat 2022’de ise 25 ülkeye açıldığını duyurmuştu. Üç aylık çalışmaların sonucunda uydudan internet kapsamı yedi ülkeye daha genişlemiş durumda.

Geçtiğimiz ay SpaceX, başta enflasyon olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı fiyatları artırdı. Starlink kitlerin fiyatı, depozito ödemiş müşteriler için 500 dolardan 550 dolara ve yeni müşteriler için 500 dolardan 600 dolara çıktı. Ayrıca Starlink abonelik maliyeti ise tüm kullanıcılar için 99 dolardan 110 dolara yükseltildi.

Starlink ayrıca kullanıcılarına gezinti halindeyken de internet verebileceğini söylüyor. Taşınabilirlik adlı yeni özellik, ayda 135 dolar ödeyen (110 dolar abonelik, 25 dolar Portability) tüm Starlink müşterilerine açık.

Peki siz Türkiye’nin Starlink bekleme listesine girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

https://shiftdelete.net/starlink-turkiye-geliyor-mu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir