Toyota, 2 milyona yakın aracı yangın riskine karşı geri çağırıyor!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Toyota, 2 milyona yakın aracı yangın riskine karşı geri çağırıyor!

0

Otomotiv şirketlerinin belirli dönemlerde araçlarını geri çağırmasına alıştık. Daha önce Tesla’dan Volkswagen’e kadar birçok markanın çeşitli sebeplerden müşterilerini uyardığını biliyoruz. Bu kervana son olarak Toyota katıldı. Neredeyse 2 milyon Toyota Rav4 modelinin yangın riski barındırdığı tespit edildi.

1,9 milyon Toyota Rav4 müşterisine uyarı gönderildi

Toyota geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamayla müşterilerine yeni bir uyarıda bulundu. Buna göre 1,9 milyon Rav4 sahibinin acilen yetkili servislere başvurması gerekiyor. Akü bağlantılarındaki gevşemenin yangın riski yaratabileceği belirtildi.

2019 Toyota RAV4

ABD’de duyurulan geri çağırma, 2013 ile 2018 yılları arasında üretilen belirli Rav4 modellerini etkiledi. Toyota’ya göre, SUV’larda kullanılan bazı yedek 12 voltluk aküler diğerlerine göre daha küçük üst boyutlara sahip. Akü tutma kelepçesi ise düzgün şekilde sıkılmazsa akünün hareket etmesine yol açabilir .

Akünün sabit durmaması, bir terminalin kelepçeye temas etmesine izin vererek kısa devreye neden olabilir. Bu durum ise motorda yangın riski yaratma potansiyeline sahip. Akünün hareket etmesi, kablolar ile temas ederek diğer bileşenlere de zarar verebilir.

Toyota bu sorun nedeniyle herhangi bir yangın veya yaralanma meydana gelip gelmediğini açıklamadı. Ancak geniş çaplı geri çağırma, riskin onarım gerektirecek kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Geri çağırmanın bir parçası olarak Toyota bayileri; akü kelepçesini, tepsisini ve terminal kapağını değiştirecek.

Bu kararın ABD’de alındığını ve Türkiye’deki müşterileri etkilemediğini belirtmek gerekiyor. Rav4 sahiplerine konuyla ilgili uyarı gönderdiği açıklayan Toyota, onarım prosedürünün ardından müşterileri bilgilendirilecek.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/toyota-rav4-geri-cagirma

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir