1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Tüketici Hakem Heyetine başvuru sınırı artırıldı!

Tüketici Hakem Heyetine başvuru sınırı artırıldı!
Tüketici Hakem Heyetine başvuru sınırı artırıldı!
0

Ticaret Bakanlığınca 6502 sayılı Tüketicisinin Korunması Hakkında Kanunun 68’inci ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6’ıncı maddesinde yer alan parasal sınırların artırılmasına ilişkin tebliğ, Resmi Gazetede yayımlandı. İşte detaylar!

Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru sınırı 104 bin TL oldu!

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan konuya ilişkin tebliğler Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda uyulması zorunlu parasal sınırlar yeniden düzenlenerek ortaya çıktı.

1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olmak üzere yeni düzenleme yüzde 58,46’lık artışla birlikte 104 bin TL’ye çıkıyor. Böylece önümüzdeki yılki başvurularda değeri 104 bin TL’nin altında olan tüketici uyuşmazlıklarında, il veya ilçe tüketici hakem heyetleri görevli olacak.

Başvurular ise tüketicinin yerleşim yerinin olduğu hakem heyetine yapılıyor olacak. Başvurunun olacağı ilçede tüketici hakem heyeti yoksa ilçe kaymakamlığına da müracaat etmek mümkün olacak.

Bunların yanı sıra genel esasların ihlali gibi durumlarda verilmesi planlanan idari para cezaları da belli oldu. Buna göre hükümleri ihlal edenler, her işlem başına 2 bin 172 TL para cezası ile karşılaşacak. Ayrıca tüketicilere aidat ödemesi olmayan kredi kartı sunulmaması halinde kuruluşlara uygulanacak ceza da değişti. Bu ceza ise 55 milyon 6 bin 905 lira oldu.

Peki, siz Tüketici Hakem Heyeti kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/tuketici-hakem-heyeti-basvuru-siniri

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir