VR teknolojisinde yeni dönem: Hissetmek mümkün oluyor!
 1. Anasayfa
 2. Haber

VR teknolojisinde yeni dönem: Hissetmek mümkün oluyor!

0

Şirketler uzun süredir VR tecrübesini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapıyor. Çok daha gerçekçi hisler sunmak isteyen araştırmacılar, VR gözlüklerin görsel ve işitsel dışında diğer duyulara hitap etmesini de sağlamak istiyor. Ağız ve yüz çevresindeki hissi arttırmak da seçeneklerden bir tanesi olarak öne çıkıyor.

Çoğu kullanıcı VR tecrübesi sırasında gözlerinin yanı sıra ağızlarının da kapatılması fikrine pek sıcak bakmıyor. Bu yüzden araştırmacılar çeşitli seçenekler üzerinde çalışıyor. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir ekip VR gözlüklerinin daha gerçekçi bir tecrübe sunması adına ultrasonik dalgalar kullanıyor.

Ultrasonik dalgalarla yeni bir VR deneyimi!

Üniversite araştırmacıları tarafından geliştirilen sistem, VR gözlüklerin altındaki bir cihaz yardımıyla ultrasonik dalgaları dudaklara doğru göndererek bir tür dokunsal his yaratıyor. Kullanılan 64 adet transdüser yardımıyla farklı durumlar için ultrasonik dalgalar yönlendirilerek VR tecrübesinin gerçekçiliğinin arttırılması hedefleniyor.

SDNShiftdelete.net

Kullanıcı tecrübesini en üst düzeyde yaşatmak için geliştirilen bu teknoloji, yağmur damlaları, rüzgar ve hatta dudaklarınızda gezinen bir böceği bile taklit edebiliyor. Araştırmacılar, tıpkı ellerde olduğu gibi ağız ve çevresinde de çokça sinir olduğu için VR teknolojisinde bu bölgeye odaklandıklarını belirtiyor.

Şimdilik deneme aşamasında olan bu teknoloji bazı duyguları yansıtmak konusunda henüz çok başarılı değil. Örnek vermek gerekirse örümcek ağı ya da su damlaları konusunda sistem yetersiz kalıyor. Bu gibi geliştirmeler yapmak isteyen araştırmacılar aynı zamanda VR sistemini daha küçük ve hafif yapma uğraşında.

Peki siz VR teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/vr-teknolojisi-ile-hissetmek-mumkun

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir