Yeni 10 TL’ler tedavüle girdi: 1 değişiklik var!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Yeni 10 TL’ler tedavüle girdi: 1 değişiklik var!

0

Ziraat Bankası’nın eski genel müdür yardımcısı Şenol Babuşcu, geçtiğimiz günlerde 500 TL’lik yeni banknotlar ve 5 TL madeni paralar için hazırlıkların başladığını iddia etmiş, bu durum sosyal medyanın ana gündem konusu haline gelmişti. Bu konuda henüz resmi bir adım atılmazken, yeni 10 TL’ler tedavüle girdi.

Yeni 10 TL banknotlar tedavüle girdi: 6.Tertip

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası E9 Emisyon Grubu, VI. tertip 10 TL banknotların bugünden itibaren tedavüle verileceğini resmi olarak duyurdu. 2021’de tedavüle giren 5. tertip 10 TL’lerin yerini alacak olan banknotlarda yapılan değişiklik, daha önceki tertipler ile benzer şekilde imzalarda karşımıza çıktı.

Yeni 10 TL banknotlar tedavüle girdi: 6.Tertip

Yeni banknotlarda imzalar TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile Başkan Yardımcısı Mustafa Duman’a ait olacak şekilde yeniden düzenlendi. Yani imzalar dışında, 10 TL’lik yeni banknotların boyut, yüz kompozisyonları ve genel hatları bakımından önceki tertiplerden (I., II., III., IV. ve V) bir farkı yok.

TCMB’den yapılan açıklama şöyle;

“1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu VI. tertip 10 TL banknotlar 27 Nisan 2022 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir.

Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II., III., IV. ve V. tertip 10 TL banknotlara kıyasla, VI. tertip 10 TL banknotlardaki imzalar Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte Başkan Yardımcısı Mustafa Duman’a ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. 

Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II., III., IV. ve V. tertipleriyle tamamen aynıdır.

I., II., III., IV., V. ve VI. tertip banknotlar birlikte tedavül edecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.” 

https://shiftdelete.net/yeni-10-tl-tedavule-girdi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir