Çin ile ABD arasında uzay savaşı! Mars’a ilk kim gidecek?
 1. Anasayfa
 2. Haber

Çin ile ABD arasında uzay savaşı! Mars’a ilk kim gidecek?

0

Son dönemde uzay ajansları, Mars görevlerini arttırmaya başladı. Bu alandaki en büyük hamleler ABD ve Çin’den geliyor. Ülkeler, Mars hakkında daha fazla bilgi edinebilmek amacıyla daha önce gezegene araç gönderdi. Görünen o ki iki ülke bu konuda gizli bir rekabet içinde.

Çin, Mars görevini ABD’den daha önce gerçekleştirmek için planlarını oluştu

2020’nin temmuz ayında Tianwen aracını Mars’a gönderen Çin, ABD’nin Mars keşif aracı Perseverance ile adeta bir yarış içinde. İki proje de Mars hakkında veri toplamak üzere kızıl gezegende keşiflerini sürdürüyor.

Çin Mars

Science Alert’in yeni raporlarına göre Çin uzay ajansı, önümüzdeki on yıl içinde Mars’a mürettebatlı bir görev göndermek istiyor. Bunun için de şirket, bir an önce Tianwen gezginini geri getirip Mars projesini başlatmak istiyor. gelen bilgilere göre Çin, ABD’den iki yıl önce bu görevi halledeceğine inanıyor.

Öte yandan NASA, Mars keşif programı kapsamında Nisan 2021’den bu yana kızıl gezegende görevini yerine getiren Ingenuity helikopteri ile dikkatleri çekmeye devam ediyor. Mevcut misyonun asıl amacı eski yaşama dair kanıtlar aramak. Bunu da Perseverance aracı ve Ingenuity helikopteriyle yardımıyla yapıyor.

Çin Mars

Araçlar, gezegenden toplanan verileri analiz etmek amacıyla Dünya’ya getirecek. Böylece bilim insanları eski yaşamla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinecek. Ayrıca Ingenuity, NASA’nın 2030’da gerçekleştirmeyi planladığı Mars gezegenine yapacağı ilk insanlı misyonuna daha iyi hazırlanmasına yardımcı olmak için gezegendeki koşullar hakkında da bilgi topluyor. Çin’in bu görevi daha önce yapıp yapamayacağı merak konusu.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/abd-cin-mars-gorevi-ilk-kim-gidecek

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir