ASUS, 2024’te ‘Yapay Zeka Destekli Bilgisayarlar”‘ Sunmayı Planlıyor
 1. Anasayfa
 2. Haber

ASUS, 2024’te ‘Yapay Zeka Destekli Bilgisayarlar”‘ Sunmayı Planlıyor

0

ASUS’un eş CEO’su Samson Hu, şirketin 2024 yılında ilk yapay zeka bilgisayarlarını piyasaya sürmek üzere planlar yaptığını açıkladı. Yönetici, Tayvan’ın Tainan kentindeki Ulusal Cheng Kung Üniversitesi’nde düzenlenen yıllık teknoloji forumunda katılımcılara yapay zeka bilgisayarlarının standart bilgisayarlara kıyasla daha pahalı olacağını söyledi.

Hu, bir yapay zeka bilgisayarını diğer bilgisayarlardan ayıracak şeyler konusunda belirsiz konuştu. Microsoft başta olmak üzere yazılım taraflı projeler çeşitli şirketler tarafından zaten yürütülüyor. ASUS muhtemelen donanımsal olarak bazı yenilikler de yapacak ve her ikisinin karışımıyla farklı çözümler sunulacak.

2024 yılında daha fazlasını bekliyoruz. Microsoft, Windows kullanıcıları için Copilot AI özelliklerini sunmaya ve birçok popüler uygulamasına yapay zeka eklemeye başladı bile. Bunu tamamlayacak diğer hamlelere gelince, donanım tasarımcıları işlemcilerine yapay zeka işlemlerini hızlandırmak için çeşitli çipler (NPU gibi) dahil etmeye başladı. Intel’in Meteor Lake platformu yapay zeka önem veriyordu. AMD, belirli dizüstü bilgisayar CPU’larına yapay zeka hızlandırıcılar ekledi. Ayrıca şirketin Ocak 2024’te yapay zeka hızlandırmalı masaüstü APU’ları piyasaya sürmesini bekliyoruz.

ASUS’un yöneticisi, forum katılımcılarına yerel yapay zeka hızlandırmasından faydalanacak yapay zeka uygulamaları üzerinde çalışan yaklaşık 300 Windows geliştiricisi olduğunu söyledi. Bu da başlangıçta işletmeleri ve içerik oluşturucuları hedeflemesi beklenen AI PC’lerin satışında bir başka önemli itici güç olacak.

Söylediğimiz gibi, yapay zeka sınıfındaki bilgisayarlar hakkındaki veriler henüz çok kısıtlı. Yeni bilgisayar segmentinin ilk dalgası, yerleşik yapay zeka hızlandırma özelliğine sahip işlemcilerle desteklenen PC’lerden oluşabilir. Ayrıca bazı sistemler sadece Microsoft365 Copilot’u çalıştırabilen “AI PC’ler” olarak satışa sunulabilir. ASUS, 2024 yılını yapay zekalı bilgisayarlar için bir temel oluşturan bir yıl olarak görüyor ve bu PC sınıfının hızlı şekilde büyümesini beklemiyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir