BMW sıfır emisyonlu üretime geçiş yapıyor!
 1. Anasayfa
 2. Haber

BMW sıfır emisyonlu üretime geçiş yapıyor!

0

Otomotiv sektöründe sıfır emisyon hedefine ulaşmak için elektrikli otomobillerden daha fazlası gerekiyor. İlerleyen döndem içten yanmalı motora sahip araçların üretimini durdurmayı hedefleyen şirketler ayrıca üretim sürecindeki emisyonları da azaltmak için fazla mesai yapıyor.

Bu amaç doğrultusunda çalışan firmalar tesislerini de sıfır emisyonlu hâle getirmeye çalışıyor. Son dönemde çıkardığı elektrikli otomobiller ile dikkat çeken BMW, Macaristan’daki Debrecen fabrikasının şirketin ilk sıfır emisyonlu üretim merkezi olacağını açıkladı.

BMW, araç üretimini sıfır emisyonlu olarak gerçekleştirecek!

2025 yılında faaliyete geçecek olan Macaristan’daki montaj tesisi, markanın Neue Klasse (yeni sınıf) olarak adlandırdığı modellere ev sahipliği yapacak. Neue Klasse, öncelikle elektrikli araçlara yönelik geliştiren platform üzerinde yükselecek son model araçlardan oluşuyor.

BMW

Üç yıl içerisinde faaliyete geçecek olan Debrecen fabrikası, markanın en yeni modellerini üretmekle görevlendirildi. Tüm bu modeller sadece yenilenebilir enerji kullanılarak hayata geçecek. Fosil yakıta yer verilmeyecek olan tesis, BMW’nin emisyonlarını büyük ölçüde azaltma planında önemli bir basamağı oluşturuyor.

Alman şirket, on yıl içerisinde CO2 emisyonunu büyük ölçüde azaltmayı hedefliyor. Yeni tesisler ile üretim sürecinde ortaya çıkan emisyonların 2019 seviyelerine kıyasla yüzde 80 oranında azaltılması planlanıyor. Bu kapsamda, üretim için gereken enerjinin çoğu tesis içerisinden sağlanacak. Bu sayede BMW sıfır emisyon hedefine de bir adım daha yaklaşmış olacak.

BMW i3 Sedan

Lüks otomobil üreticisi, Macaristan’daki fabrikanın, üretim süreçlerinde fosil enerji kaynaklarını tamamen ortadan kaldıran sektördeki ilk tesis olacağını söylüyor. Debrecen’de üretilecek ilk araç, geçmiş modellerle herhangi bir bağlantı olmaksızın sıfırdan geliştirilecek. Bu modelin 3 Serisi‘nin elektrikli kardeşi olması bekleniyor.

Peki siz BMW ve sıfır emisyon hedefi doğrultusunda açılan Debrecen fabrikası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/bmw-sifir-emisyonlu-uretime-gecis-yapiyor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir