IMEI kayıt ücretine dudak uçuklatan zam! İşte yeni ücret
 1. Anasayfa
 2. Akıllı Telefon

IMEI kayıt ücretine dudak uçuklatan zam! İşte yeni ücret

0

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 2024’te uygulanacak yeniden değerleme oranı da belli oldu. 2024’te vergi, harç ve cezaların yüzde 58 oranında artması bekleniyor. Bu da trafik cezalarından telefon IMEI kaydına kadar farklı zamları beraberinde getiriyor. 2024 IMEI kayıt ücreti ne kadar olacak?

2024’te IMEI kayıt ücretine yüzde 58 zam uygulanacak

Yurtdışından getirilen akıllı telefonların Türkiye’de aktif edilebilmesi için zorunlu olan IMEI kaydına ilişkin ücretler son yıllarda ciddi oranda arttı. Buna göre IMEI kaydına yeni yılda yüzde 58,46’lık resmi enflasyon oranı da eklenecek.

IMEI kayıt ücretleri geçmiş yıllarda 6 bin lira civarındayken, 2020 yılında 20 bin liraya yükselmişti. Vergi uzmanlarının açıklamasına göre, yeni yılda uygulanacak yüzde 58,46’lık enflasyon farkı ile bu ücret 31 bin 692 liraya çıkacak.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden değerleme oranı üzerinden zamları azaltma veya artırma yetkisi bulunuyor. Bu yüzden 31 bin 692 TL’lik hesaplamanın şimdilik tahmine dayandığını hatırlatalım.

Yeniden değerleme oranıyla birlikte vergilerden cezalara kadar birçok noktada zam uygulanacak. Buna Motorlu Taşıtlar Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, Emlak Vergisi harçlar ve araç muayene ücretleri dahil olacak.

Güncelleniyor…

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/imei-kayit-ucreti-2024

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir