Play Store kan kaybediyor: App Store’un kazancı açıklandı
 1. Anasayfa
 2. Haber

Play Store kan kaybediyor: App Store’un kazancı açıklandı

0

Araştırma şirketi Sensor Tower, 2022’nin ilk çeyreğini kapsayan “Küresel Uygulama Gelirleri ve İndirmeleri” raporunu yayınladı. Bu dönemde Google Play Store ve App Store mağazaların elde ettiği toplam kazanç ortaya çıktı.

Uygulama için satım alımlar, ücretli uygulamalar ve mobil abonelikler üzerinden gerçekleşen tüketici harcamaları geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 0,6 gibi cüzi bir miktar artışla 32,5 milyar dolara ulaştı. Aylık aktif kullanıcı bazında en çok kullanılan uygulamaların Medikal kategorisine ait olduğu ifade edildi.

Yeni bir araştırmaya göre, 2022’nin ilk aylarında Türkiye’de sosyal medya kullanımı toplam nüfusun yüzde 50’sindan fazla.

Navigasyon ve Seyahat kategorisi de yükselişte

Medikal uygulamaların kullanımında yıldan yıla yüzde 102 artış kaydedilirken, Navigasyon ve Seyahat kategorisindeki uygulamalar sırasıyla yüzde 24 ve yüzde 19 yükseliş gördü. Bunları İş (yüzde 15), Alışveriş (yüzde 14), Finans (yüzde 13) kategorileri izledi. Eğitim uygulamaları ise yüzde 13 büyüyerek sonuncu oldu.

App Store, Google Play Store’a fark attı

Sensor Tower raporuna göre, Apple’ın App Store sayesinde tüketici harcamalarından (uygulama içi satın alım, abonelik ve ücretli uygulamalar) elde ettiği gelir, geçen yılın aynı döneminde 20,6 milyar dolarken bu yıl yüzde 5,8 artarak 21,8 milyar dolara çıktı.

app store, google play storeAndroid ekosisteminin uygulama mağazası ise kan kaybetti. Google Play Store, 2021’in birinci çeyreğinde tüketici harcamalarından 11,7 milyar dolar gelir elde ederken, bu yılın aynı döneminde yüzde 8,5 düşüşle 10,7 milyar dolar kazandı.

En çok indirilen uygulama TikTok

TikTok’un Çin sürümü Douyin, en çok hasılat yapan uygulama unvanını korudu. Sosyal ağ hem Play Store hem de App Store’da, bu çeyrekte 821 milyon dolar tüketici harcamasına ev sahipliği yaptı. Ayrıca Google Play’de yaklaşık 250 milyon dolarla listenin zirvesinde yer alan Google One platformundan sonra ikinci oldu.

App Store ve Google Play Store mağazalarda ilk kez yapılan indirmeler 2022’nin birinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1,1 artarak 36,8 milyar seviyesine ulaştı. Her iki platform da yaklaşık olarak aynı büyümeyi görürken; Apple’ın payı yıldan yıla yüzde 1,2 artarak 8,5 milyara, Google’ın payı ise yüzde 1,1 artarak 28,3 milyara yükseldi.

2021’de Facebook, Google Play’de en çok indirilen uygulama olurken, geçtiğimiz çeyrekte bu unvanı 125,8 farkla Instagram kaptı. App Store’da ilk 5’te TikTok, YouTube, WhatsApp, Instagram ve Facebook; Google Play Store’da ilk 5’te ise Instagram, Facebook, TikTok, Shopee ve WhatsApp yer alıyor.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir