Renault, hisselerini 20 kuruş karşılığında devretti!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Renault, hisselerini 20 kuruş karşılığında devretti!

0

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından birçok Avrupalı üretici Rusya’dan çekilme kararı aldı. Uzun zamandır Rusya’da faaliyet gösteren Renault da bu markalardan bir tanesi. Rusya’da en çok faaliyet gösteren otomotiv firmalarının başında gelen Fransız üretici, yeni ve dikkat çekici bir karara daha imza atmış durumda.

Rusya’daki faaliyetlerini askıya alma kararı alan Renault, bu ülkede faaliyet gösteren ve çoğunluk hissesine sahip olduğu şirketleri de geride bırakıyor. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov’un yaptığı açıklamaya göre Renault, AvtoVaz hisselerini devredecek.

Renault, AvtoVaz hisselerinden vazgeçiyor!

Fransız otomobil üreticisi yaptığı açıklama ile Lada modellerini üreten AvtoVAZ’daki hisselerini Rus Otomotiv Araştırma Enstitüsü NAMI’ye devredeceğini belirtti. NAMI, bugün itibariyle 1 Ruble (20 kuruş) karşılığında Renault’nun yüzde 68 hissesini devralacak.

Renault’un 5 ya da 6 yıl içerisinde geri dönme hakkının olduğunu belirten Rus Bakan Manturov, ancak bunun için Fransız üretinin 1 Ruble’den çok daha fazlasını ödemek zoruna kalacağının altını çizdi. Hisse devrine ek olarak, Moskova’da hem Renault hem de Nissan markalı otomobiller üreten Renault fabrikası da Rus hükümetine bırakılıyor.

100 yıldan fazla tarihi olan NAMI, otomotiv endüstrisinin gelişimi alanında ülkenin önde gelen bilimsel organizasyonu olarak öne çıkıyor. Geçmişte birçok otomobil tasarlayıp geliştiren kuruluş, Putin’in şuanda kullandığı Aurus Senat limuzin modelinin üretiminden de sorumlu.

Peki siz Renault’un AvtoVaz hisselerini sembolik bir rakam karşılığında devretme kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/renault-hisselerini-20-kurus-karsiliginda-devretti

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir