Rusya ve Çin’den SWIFT alternatifi para transferi sistemi hamlesi
 1. Anasayfa
 2. Haber

Rusya ve Çin’den SWIFT alternatifi para transferi sistemi hamlesi

0

ABD, geçtiğimiz yıllarda casusluk iddialarıyla Çin markalarına ambargo uygulamaya başladı. Ukrayna işgali sonrasında Rusya da ambargo listesine eklendi. SWIFT sisteminden çıkarılan Rusya, Çin ile ortak yüksek güvenlikli mesajlaşma alternatifi üzerine çalışmaya başladı.

Society for Worldwide Interbank Finacial Telecommunication adlandırılan SWIFT, bankaların uluslararası çapta iletişim kurmasına imkan tanıyor. Bankalar arasında hızlı para transferi için kullanılan SWIFT sistemi, kur çevrimi de yapabiliyor.

Rusya ile Çin, SWIFT alternatifi para transferi için ortaklık kuracak

SWIFT üzerinden yapılan transferler, kur çevrimi öncesinde dolar bazında işlem görüyor. Doların hakimiyetini azaltmak isteyen Rusya, System for Transfer of Financial Messages (SPFS) sistemini 2014 yılında bankalara sundu. Çin ise 2015 yılında The Cross-Border Interbank Payment System (CIPS) sistemini kurdu.

Rusya ile Çin, SWIFT alternatifi para transferi için ortaklık kuracak

Uzun süredir kullanılmayan her iki sistem de artık ortak çatı altında çalışmaya başlayacak. Rusya Merkez Bankası, SPFS sistemine kayıt olan bankaların isimlerini ambargoya uğramamaları için gizli tutacağını açıkladı. CIPS çatısı altında 1.280, SPFS’te ise 400 banka aktif olarak işlem gerçekleştiriyor.

Reuters’ın raporuna göre Rusya, SWIFT yasağını aşmak ve CIPS ile bağlantı kurmak için Çin ile birlikte çalışmalara başladı. Hindistan’ın da ruble ile ödemeler için SPFS’yi kullanmayı düşündüğü iddialar arasında yer alıyor.

Dolar, dünya ticaretinde yüzde 88’lik pay ile en çok kullanılan para birimi. Çin, doların ticaretteki etkisini azaltmak için ticarette yuan ile ödeme alacağını açıkladı. Rusya’nın da doğalgaz ve petrol için diğer ülkelere benzer bir talepte bulunmuştu.

Suudi Arabistan, Mart ayında Çin ile gerçekleştirdiği petrol ticaretinin yuan cinsinden ödenmesine onay verdi. Diğer ülkelerin de yakın gelecekte Çin ile yapacağı ticarette yuan kullanacağı tahmin ediliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/rusya-ve-cin-den-swift-alternatifi-para-transferi-sistemi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir