Square Enix, Tomb Raider’ı satıyor: İşte dev anlaşma!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Square Enix, Tomb Raider’ı satıyor: İşte dev anlaşma!

0

Japonya merkezli oyun firması Square Enix, “Tomb Raider”, “Deux Ex” ve “Thief” serilerinin arkasındaki stüdyoların satışı için harekete geçti. Görünüşe göre Embracer Group, Square Enix’in Batı dünyasındaki varlığını almak istiyor.

Square Enix ve Embracer Group arasındaki 300 milyon dolarlık anlaşma, Japon şirketin meşhur oyunlarını ve oyun stüdyolarını içeriyor. Anlaşma dahilinde Crystal Dynamics, Eidos-Montreal ve Square Enix Montreal stüdyoları elden çıkarılacak.

Embracer, Square Enix oyunlarını 300 milyon dolara aldı

Embracer Group, Square Enix’in Batı’daki geliştirme ekiplerinin büyük bir bölümünü 300 milyon dolara satın alacağını duyurdu. Temmuz-Eylül çeyreğinde tamamlanması beklenen anlaşma; “Tomb Raider”, “Deux Ex” ve “Thief” gibi meşhur oyun serilerinin el değiştirmesine yol açacak.

Geçtiğimiz saatlerde doğrulanan bu satış, oyun endüstrisindeki devasa anlaşma furyasının sonuncusu oldu. Toplamda 1.100 çalışanı etkileyeceği düşünülen anlaşma; Crystal Dynamics, Eidos-Montreal ve Square Enix Montreal stüdyolarını kapsıyor.

Satın almalar ile Avrupa ve ABD oyun dünyasındaki itibarını artıran Embracer Group, anlaşma sonrasında büyük bütçeli 30 AAA oyun dahil olmak üzere 230’dan fazla yapımı ele geçirmiş olacak.

Square Enix “Just Cause“, “Outriders” ve “Life is Strange“in yapım haklarına hala sahip olduğunu söyleyerek anlaşmayla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Şirketin geliştirme ekibi Japonya’daki stüdyolarını -Square Enix External Studios’u ve Square Enix Collective- içerecektir. Şirketin denizaşırı stüdyoları Just Cause, Outriders ve Life is Strange gibi seriler yayınlamaya devam edecek.”

life is strange

Anlaşmanın tamamlanması durumunda Embracer; THQ Nordic, Deep Silver, Sabre Interactive ve Gearbox Software gibi stüdyolar da dahil olmak üzere 124 oyun geliştirme firmasına sahip olacak.

Meşhur serilerin satılması sonrasında “Final Fantasy” ve “Dragon Quest” franchise’larına yöneleceği düşünülen Square Enix’in ayrıca blockchain, yapay zeka ve bulut gibi alanlara yatırım yapacağı da ifade edildi.

Geçtiğimiz yıl Tokyo merkezli firma, metaverse oyunları gibi endüstri içinde yaşanan değişimlerine uyum sağlamak için ürün yelpazesini gözden geçirdiğini söylemişti.

Peki siz Square Enix cephesinden gelen bu devasa satış hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/square-enix-embracer-group-satis

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir